Máj- začiatok srnčej sezóny

Máj- začiatok srnčej sezóny

Ako každý rok , tak od 16. mája sa začína lov srncov a štartuje sa tak nová poľovnícka sezóna. V tomto mesiaci nás po prvých prechádzkach po revíroch vie aj prekvapiť nezvyčajne vysoký výskyt srnčej zveri.  Nielen zvýšená aktivita, ale aj často ešte nízka prízemná vegetácia robí z mája ideálny mesiac na pozorovanie a odlov vhodných srncov. S postupujúcim obdobím, približne od začiatku júna, sa nám srnci začnú vo vysokých porastoch stávať skoro neviditeľnými. Srnci sa postupne začinajú zapájať do územných bojov a migrujú predovšetkým v ranných a večerných hodinách, aby označili svoje územie a odohnali iných srncov.

Máj- začiatok srnčej sezóny

Ideálne miesto na pozorovanie

Výber správneho miesta pre úkryt a pozorovanie srncov je v lese kľúčový. Pri hľadaní a pozorovaní srncov je ideálna poľovačka formou posliedky. Najlepší výhľad budete mať na štrukturálne bohatých miestach s veľkou rozmanitosťou rastlín. Takéto miesta možno nájsť napríklad na čistinách alebo na okrajoch chodníkov. Ak máte vo svojom okolí dostatok lesných plôch a dobre ich poznáte, môžete skúsiť šťastie pri stanovišti zo zeme alebo niekde pri strome. 

Je dobre známe, že posliedkou, najmä v lese, spôsobujeme oveľa väčší rozruch, ako keď sedíme na posede. Preto by sa mala vykonávať len krátkodobo, napríklad konkrétne na začiatku lovu srncov maximálne do konca máj, aby zver nebola rušená . No nech sa pohybujete akokoľvek opatrne a pomaly, v lese sa vždy stane, že si nás zver všimne ako prvá. V tomto prípade je dôležité vyhnúť sa hektickým a rýchlym pohybom. Preto by sme mali chodiť po revíri veľmi opatrne a sem tam postáť na stanovišti a sledovať okolie.

Máj- začiatok srnčej sezóny

Ráno postriežka a verčer posliedka

Kým v teréne môžete sedieť v priemere až o trištvrte hodiny dlhšie, v lese už svetlo y bezprostredne po západe slnka pre bezpečné rozpoznanie nestačí. Keďže posliedka je vo všeobecnosti menej viazaná na čas súmraku, oba druhy lovu možno vykonávať jeden po druhom. Ideálne je ísť ráno na postriežku a poprechádzať sa po lese a večer si ísť zasa sadnúť niekam na posed.

Správna výbava

Pri pozorovaní a prechádzkách po lese by ste mali mať pri sebe vždy základnu výbavu a dbať na to, aby sme boli vždy čo najmenej zaťažený. Ďalekohľad by mal byť ľahký ideálny so zväčšením 8×32,8×42. Strelecká palica by mala byť vždy súčasťou výbavy a mali by sme ju nosiť stále so sebou. Príprava na streľbu je potom oveľa rýchlejšia a dynamickejšia. Taktiež je potrebná ľahká a kompaktná stolička a jednoduchá vábnička, ktorá je predladená na rôzne zvuky komunikácie srnčej zveri.

LOVTEK