Ako správne vybrať vábničku na vábenie srncov?

Ako správne vybrať vábničku na vábenie srncov?

To, že poľovník si zakúpi vábničku, ešte neznamená, že sa okamžite stane aj úspešným lovcom a vábičom! Aby sa ním stal, musí sa v prvom rade naučiť správne napodobňovať hlasy srnčej zveri. Samozrejme bez dobrej vábničky, ktorá má výborné ladenie a dokonalú akustiku je to skoro nemožné. Bez toho, aby boli nami vydávané zvuky verné sa jednoducho takéhoto výsledku veľmi ťažko dočkáme. Preto si v dnešom článku povieme, ako správne vybrať vábničku na vábenie srncov.

Čo je to vlastne vábenie srncov?

Je to individuálny spôsob poľovačky, počas ktorej,  poľovník napodobňovaním hlasu srny prípadne srnčaťa sa snaží do svojej blízkosti prilákať srnca, aby ho objektívne posúdil alebo poľovnícky ulovil. Okrem lovu, vábenie slúži aj na fotografovanie, filmovanie, zisťovanie početnosti, zdravotného stavu zveri. Bola by nenapraviteľná škoda, keby výborne vábiaci poľovník, každého privábeného srnca aj ulovil! Výstrel odznie len ojedinele, a to len v prípade dobre premysleného selektívneho výberu.

Ako správne vybrať vábničku na vábenie srncov?

Kedy má význam venovať sa vábeniu srncov?


Odpoveď na túto otázku je jednoznačná, s väčšinou hlasov používaním na vábenie srncov budeme úspešný jedine počas prebiehajúcej srnčej ruje, mimo tohto obdobia srnce na tieto hlasy nereagujú!
Za začiatok úspešného vábenia sa považuje 27. – 28 júl, pred týmito termínmi je srnčie vábničky používať na vábenie srncov v podstate zbytočné! Jedno je ale isté, aj keď sa srnčia ruja začala už pár dní pred týmto dátumom, zvlášť prenikavé úspechy vo vábení v mesiaci júl nedosiahneme, preto sa to ani neoplatí za každú cenu aplikovať. Radšej vyčkajme na vhodnejší čas na vábenie, nerušme zver zbytočne predčasným pískaním. Tým nič nepokazíme a v prvej polovici augusta sa nám to vynahradí.


Začiatok ruje zistujeme podľa nasledovných znakov:

  • počujeme vábivé pískanie rujnej srny
  • zvýšená aktivita, častý pohyb srnčej zveri aj cez deň
  • srnca vidíme so srnou, vytvárajú sa páry
  • stretneme osamotené srnča
  • vidíme srnca naháňať srnu
  • vidíme hľadajúceho srnca ako nasleduje s nosom pri zemi, stopu rujnej srny
  • na lúke, v tráve, v obilí uvidíme “čertovské kruhy”, stopy zaľúbeného srnčieho páru, istý znak prebiehajúcej srnčej ruje
Ako správne vybrať vábničku na vábenie srncov?

Podľa čoho vyberať vábničku na srnca?

Na  trhu je veľký výber vábničiek, ktoré sú vyrobené z rozôznych materiálov. Pri správnom výbere vábničky musíme brať do úvahy je vlastnosti. Dobrá vábnička musí  mať jasný a čistý zvuk, ktorý sa pohybuje vo zvukovom rozsahu sŕn podľa veku. Zvuk by mal byť čistý a nemal by preskakovať, tzv. mutovať. Musí mať jednoducho výbornú akustiku. Je veľmi prakktické, pokiaľ možno vábničku rozobrať, aby sa pri vniknutí drobných nečistôt dala vyčistiť.  Vábničky, ktoré sú  vyrobené celé z dreva môžu byť náchylné na zmenu zvuku. Je to dané vlastnostami dreva, ktoré pracuje a reaguje na vlhkosť. V pomto prípade sú veľmi vhodné plastové vábničky, ktoré sú odolné voči poveternostným podmienkam.

 

Odporúčané vábničky na srnca :

Srnčia vábnička BUTTOLO
 

SRNČIA VÁBNIČKA BUTTOLO

Srnčia vábnička Buttolo, patrí k najpoužívanejším srnčím vábničkám na trhu. Jej tvar je veľmi praktický a je extrémne účinná. Táto vábnička je vhodná pre úplných začiatočníkov. Pomocou vábničky dokážeme imitovať 3 základné zvuky.

NORDIK PREDATOR ROE

 

NORDIK PREDATOR ROE

 Táto vábnička je dokonale predladená na obsahuje 4 najdôležitejšie zvuky, ktoré sú potrebné pri úspešnom vábení. Pohybom gumového pásu medzi dvoma najvzdialenejšími drážkami sa zmení zvuk. Jednoduchým presúvaním gumových krúžkov medzi rôzne vzdialenosti meníte požadovaný zvuk.

NORDIK PREDATOR PRO ROE

 class=

Vábnička Nordik Predator Pro Roe je vylepšená a bola vyvinutá s cieľom oveľa efektívnejšieho vábenia srnčej zveri, ako doteraz. Tento model je ideálny nielen na prilákanie srnčej zveri , ale je veľmi účinná na vábenie predátorov, ktorý lovia srnčiu zver.

Srnčia vábnička BUTTOLO Universal

BUTTOLO UNIVERSAL

S jej pomocou dokážete imitovať základné zvuky srny a srnčaťa, zvuk pokladanej srny, pískanie rujnej srny a  úzkostlivé pískanie srnčaťa. Vábnička je univerzálna a dokážete na nej imitovať aj  zvuk zajačieho vrešťadla a kačice.

V ponuke máme až 17 rôznych druhov vábničiek na srnca. U nás nájdete najväčší výber vábničiek nielen na srnčiu zver na Slovensku. V prípade akýkoľvek otázok, neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle 0915 102 107 alebo prostredníctvom nášho webu: WWW.LOVTEK.SK

Chcete sa naučiť správne vábiť? SLEDUJTE NÁŠ KANÁL

 

Pridaj komentár

LOVTEK