Návšteva talianskej zbrojovky Sabatti

Návšteva talianskej zbrojovky Sabatti

Taliansku značku zbraní SABATTI určite netreba detailne predstavovať. Na svetovom trhu táto značka pôsobí už viac ako 300 rokov a je synonymom tradície, kvality, dizajnu a praktickosti. Rodina SABATTI si po generácie zakladá na svojich výrobkoch, v ktorých sa snúbi vysoká kvalita s dostupnou cenou. V júli tohto roka sme mali tú česť byť priamo prítomní vo fabrike a vidieť kompletný výrobný proces zbraní, ktorým nás previedol sám majiteľ a pokračovateľ rodinnej tradície Emanuel Sabatti. Priamo vo fabrike sme absolvovali aj produktové školenie a boli nám predstavené najnovšie modely zbraní, ktoré budú uvádzané na trh.

Počnúc históriou, kedy jeho prastarý otec spolu s priateľom vyrobili prvú krátku zbraň – pištoľ s názvom SATA (SABATTI-TANFOGLIO) a následným prechodom len na dlhé zbrane, sme zahájili impozantnú prehliadku, ktorá nám umocnila pocit dobre vykonanej a odbornej práce na každom jednom kuse, ktorý držíme v rukách, či už pri poľovačke alebo pri športovej streľbe.

Zbrane SABATTI sa vyrábajú zo špičkovej ocele dovážanej z 3 krajín, ktorá spĺňa tie najnáročnejšie kritériá. Táto oceľ vo forme 7 metrových tyčí o priemere 5cm je rezaná a kovaná za studena na dĺžky hlavní, do ktorých je následne trojnásobným vŕtaním tvorený vývrt. Takýmto spôsobom fabrika dokáže vyprodukovať okolo 270 hlavní denne. Ako sme sa dozvedeli, všetky hlavne nie sú určené len pre zbrane SABATTI, ale aj pre mnohé iné značky, ktoré pôsobia v regióne GARDONE VAL TROMPIA, ako napríklad BERETTA, A. ZOLI, RIZINI…

Jediný MRR systém vývrtu hlavne zostáva tajomstvom a patentom pre zbrane SABATTI alebo koprodukciu pre individuálne top zbrane. Fabrika dýcha históriou, no výroba baskule a pohyblivých častí zbrane je moderným procesom za použitia tradičných strojov a tiež najnovších CNC strojov a lasera, ktoré sú riadené a obsluhované početným tímom ľudí. Aj napriek precíznosti stroja každý jeden pracovník osobne premeria každý jeden kus, aby bol vskutku dokonalý. Následne je zbraň kompletovaná ručne ďalším tímom ľudí. Po každom úkone sa jednotlivé časti opätovne premeriavajú a prísne kontrolujú.

Výroba pažieb zbraní SABATTI prebieha mimo centrálnej fabriky, v inej časti tejto zbrojárskej oblasti. Je to kvôli oddeleniu dvoch výrobných procesov, kedy je lepšie zabezpečená logistika. Značka SABATTI je vlastníkom aj niekoľkých patentov na plastové pažby svojich zbraní. Ich pažby sa vyznačujú vysokou odolnosťou a kvalitným spracovaním. Na výrobu sa používa špeciálna polymérová liatina, ktorá je lisovaná ako celok. Novinkou prichádzajúcou na náš trh je model zbrane ROVER CARBON, ktorej celková váha s 56cm hlavňou je len 2,5kg.

Pažba tejto zbrane je patentovaná vďaka špeciálnej výplni dutých priestorov medzi karbónovým vláknom. Drevené pažby pre modely základnej triedy sú zhotovované z kvalitného tureckého orecha a pri verzií CLASSIC PRO je laserom vyťahovaná linka letokruhu, kedy pažba dostáva veľmi peknú a luxusne pôsobiacu kresbu. Vo vyšších modelových triedach je používané drevo z vyberaného orecha, ktoré je ručne leštené. Pažby sú ponúkané v prevedeniach Bavarian, Monte Carlo, rovná pištoľová rukoväť, taktická pištoľová alebo thumbhole.

Nielen tieto syntetické, ale aj drevené pažby sa vyznačujú veľmi dobrou ergonómiou a môžeme skonštatovať, že „sadnú do každej ruky“. Systém dvojpolohového uzamykania záveru dodáva zbrani bezpečnosť pri manipulácií a stopercentnú istotu výstrelu. Z poznatkov nie len z poľovnej, ale aj streleckej praxe môžeme hodnotiť vysokú presnosť a spoľahlivosť. Každý model, či už základnej alebo vyššej rady, je na svoje prevedenie ľahký a ergonomický Nič zbytočne nevyčnieva pri nosení zbrane a dosahuje vysokých výkonov za použitia rôzneho typu či značky streliva. Taktické modely sú jednoducho spracované. Prakticky sú komponované z 3 až 4 pevných častí, a aj preto sa s obľubou používajú ako tréningové zbrane ozbrojených zložiek.

Tieto modely spolu s modelmi na takzvaný „long range“ používajú systém vývrtu hlavne MRR (multi radial rifling), ktorý sme spomenuli na začiatku. Jedná sa o systém hladšieho a hustejšieho vývrtu s elimináciou ostrých hrán drážok. Tento systém zvyšuje rotáciu strely a tým až o 12 percent zvyšuje rýchlosť. Takisto znižuje trenie, čím sa hlaveň menej zahrieva a je schopná vypáliť viacero po sebe idúcich rán s rovnakým dopadom. V neposlednom rade vo veľkej miere eliminuje vznikajúce nečistoty, teda nie je nutné tak časté čistenie hlavne. MRR systém je jedným z ďalších patentov značky SABATTI.

 

Zbrane Sabatti

Na záver môžeme skonštatovať, že tradícia Sabatti vo výrobe zbraní je hlboko zakorenená pôsobivou históriou, nakoľko sú hrdým rodinným podnikom s dlhoročnou tradíciou a výrobou zbraní sa zaoberajú už viac ako 300 rokov. Postupom času sa naučené zručnosti a techniky odovzdávali z generácie na generáciu, čo im pomáhalo udržiavať ich ako stálicu na trhu. V Sabatti vyrábajú veľmi spoľahlivé zbrane, ktoré nadchnú každého strelca.

Firma Lovtek s.r.o. je výhradným zástupcom značky Sabatti pre Slovenskú republiku. V našej ponuke nájdete kompletné portfólio zbraní. V prípade akýkoľvek otázok, nás neváhajte kontaktovať na tel. čísle 0915 102 107 alebo prostredníctvom nášho webu www.lovtek.sk

Kompletnú ponuku nájdete TU https://www.lovtek.sk/brand/sabatti/

Pridaj komentár

LOVTEK