Prečo je soľ dôležitá pre voľne žijúce zvieratá?

Prečo je soľ dôležitá pre voľne žijúce zvieratá?

Soľ zohráva kľúčovú úlohu v strave voľne žijúcich zvierat počas celého roka, najmä na jar a na jeseň, keď sa ich strava mení zo suchej na zelenú a naopak. Je nevyhnutné venovať zvýšenú pozornosť významu soli vo výžive voľne žijúcich zvierat počas tohto prechodného obdobia, aby sa zachovala ich pohoda a zdravie.

Základná živina pre optimálne telesné funkcie

Zvieratá potrebujú soľ ako základnú živinu na udržanie optimálnych telesných funkcií. Soľ zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii rovnováhy tekutín v živočíšnych bunkách, ktorá je nevyhnutná pre funkciu svalov a nervov. Doplnky minerálnych solí navyše dodávajú telu rôzne základné minerály, ako je fosfor, horčík a vápnik, ktoré sú rozhodujúcimi stavebnými kameňmi každého živého tvora.

Význam vápnika pre rast parožia

Jednou z najdôležitejších látok pre rast parožia u jeleňov a iných divých zvierat je vápnik. Počas gravidity soľ podporuje laktáciu u samíc. Keďže zvieratá nemôžu konzumovať vodu na reguláciu telesnej teploty a trávenia, soľ pomáha stimulovať ich smäd. Okrem toho zvyšuje ich chuť do jedla, zlepšuje chutnosť krmiva, zabezpečuje zvieratám konzumáciu nutrične vyváženej stravy a získavanie potrebných živín.

Antibakteriálne účinky soli

Soľ má tiež vynikajúce antibakteriálne účinky, pomáha zvieratám zbaviť sa parazitov. Nedostatok soli v strave môže viesť k rôznym zdravotným problémom u voľne žijúcich zvierat, ako sú svalové kŕče, podvýživa, mäknutie a deformácie kostí a zmeny v prirodzenom správaní. Nedostatok soli môže viesť zvieratá k cestám pri hľadaní cestnej soli, čo predstavuje nebezpečenstvo pre samotné zvieratá a vodičov.

Správne umiestnenie soľných lízov

Aby sa zabezpečilo, že voľne žijúce zvieratá budú mať prístup k soli, soľné lízy by mali byť strategicky umiestnené v oblastiach, kde sa zvieratá často vyskytujú, ako sú priechody, kŕmne oblasti a vodné zdroje. Keďže soľ nemá arómu, zvieratá ju musia vidieť, aby ju mohli konzumovať. Soľné lízy je najlepšie umiestniť tam, kde neprichádzajú do priameho kontaktu s vodou, čím sa zabráni jej príliš rýchlemu rozpusteniu. Divá zver najviac uprednostňuje prírodné soľné lízy, kde je soľ umiestnená v polenách s otvormi.

Na zabezpečenie prístupu zvierat k tejto životne dôležitej živine je potrebná pravidelná údržba a čistenie soľných lízov. Soľ je dôležitou zložkou potravy voľne žijúcich zvierat, ktorá podporuje ich zdravie a pohodu počas celého roka. Zabezpečením prístupu zvierat k soľným lízom na vhodných miestach a dodržiavaním predpisov môžeme pomôcť podporiť prirodzené správanie a nutričné ​​potreby voľne žijúcich zvierat v ich biotopoch.

V našej ponuke nájdete aj soľné kocky, ktoré si môžete objednať TU:  Minerálna soľ pre zver 10 kg

Pridaj komentár

LOVTEK