Ako efektívne vábiť srnca na vábničkách?

Ako efektívne vábiť srnca na vábničkách?

Srnčia zver patrí medzi zver, ktorá sa dá pomerne jednoducho a účinne vábiť. Vábenie je v tomto prípade založené na takzvanej vnútrodruhovej komunikácii srnčej zveri medzi sebou a vychádza z niekoľkých najpoužívanejších zvukov. V dnešnom článku si predstavujeme niekoľko typov hlasových prejavov, ktoré sa vzájomne medzi sebou spájajú a správne používajú pri vábení. Každý umelo imitovaný zvuk, ktorý je príliš intenzívne a nie správne interpretovaný, môže spôsobiť nepokoj a odplašenie. Účinné vábenie srnca na vábničkách nám môže zabezpečiť želaný úspech pri love.

Hlas srnčaťa

Tento tón sa najčastejšie imituje ako vysoké opakované: „Pííju“ „Pííju“ „Pííju“ „Pííju“. V tomto prípade musíme počítať s tým, že srny sú veľmi zodpovedné matky a preto na tento zvuk veľmi rýchlo reagujú. Tento zvuk používame hlavne počas ruje, pokiaľ nám srnec nereaguje na klasické vábenie a drží sa momentálne pri srne. Pokiaľ začneme vábiť týmto zvukom, srna by sa mala ťahať za vyludzovaným zvukom a srnec by mal ísť za ňou.

Hlas srny

Imitácia tohto hlasu je zložená z jemných, kratších, jednoduchých a vyšších posadených interpretačných tónov. Tento tón sa najčastejšie napodobňuje ako: „Fi-fi-fi“ „Fi-fi-fi“ . Po tomto zvuku potom nasleduje : „Pia-pia-pia-pia-pia.

Hlas vzrušenej srny

Ďalším ďalším zvukom je pískanie rujnej srny, na ktorú sa dotiera srnec. Tento zvuk používame hlavne počas srnčej ruje. Pri tomto vábení je pískanie viac predlžované a je zakončené krátkym zvýšením tónom. Tento tón vieme imitovať ako: „Piia-Piia-Piia“ „Piia-Piia-Piia“ „Piia-Piia-Piia“.

Geschreck

Tento zvuk možno asi najlepšie charakterizovať, ako zdesené a zároveň vášnivé písknutie. Tento tón sa najčastejšie imituje ako dlhé :“PIII“, po ktorom nasleduje drnčivé ukončenie. Zvuk možno napodobňovať iba pomocou niektorých vábničiek, keďže je veľmi špecifický a používa sa zvyčajne zriedkavo na konci srnčej ruje. Imitácia Geschreck znamená, že do teritória srnca sa dostal iný mladší srnec, ktorý sa chce spáriť a nalieha na srnu. Tento zvuk pre starého teritoriálneho srnca pôsobí doslova ako magnet.

NORDIK PREDATOR ROE

Táto vábnička je dokonale predladená na 4 najdôležitejšie zvuky, ktoré sú potrebné pri úspešnom vábení. Pomocou gumového pásu medzi dvoma najvzdialenejšími si dokážeme efektívne zmeniť potrebný hlas. Tento model je vyrobený z odolného plastu a má dvojité rezonančné časti, ktoré sa dajú jednoducho ovládať hlasitosťou. Zvuky vábničky: hlas srnčaťa, hlas srny, pískanie rujnej srny, geschreck.

NORDIK PREDATOR ROE

BUTTOLO 

Gumová srnčia vábnička Buttolo patrí k najpoužívanejším srnčím vábničkám na trhu a dokáže napodobniť 3 zvuky. Jej tvar je veľmi praktický a je maximálne účinný. Vábnička je vhodná pre úplných začiatočníkov, ktorí nemajú skúsenosti. Buttolo sa ovláda iba jednoduchým stláčaním gumovej loptičky. Na tejto vábničke vieme najlepšie imitovať Geschreck. Zvuky vábničky: hlas srnčaťa, hlas rujnej srny, geschreck.

Srnčia vábnička BUTTOLO

BUTTOLO univerzálna

Srnčia vábnička BUTTOLO Universal patrí k najpoužívanejším srnčím vábničkám na svete. S jej pomocou dokážete imitovať 5 základných zvukov. Vábnička je univerzálna a dokážete na nej imitovať aj zvuk zajačieho vrešťadla, jeleňa siku a kačice. Tvar vábničky je veľmi praktický a výhodou je, že nemusíte pri vábení používať ruky. Táto vábnička je vhodná pre tých, ktorí majú s vábením troška skúsenosti. Zvuky vábničky: hlas srnčaťa, hlas srny, zvuk pokladanej srny, pískanie rujnej srny a úzkostlivé pískanie srnčaťa.

Srnčia vábnička BUTTOLO Universal

FOXLINE vábnička na srnca

FOXLINE vábnička na srnca dokonale napodobňuje 2 hlasy, ktoré sú dôležité pre úspešné vábenie srncov. Tento model vábničky je veľmi zaujímavý, že dokáže prilákať srncov na veľkú vzdialenosť. Vábnička dokonale imituje hlas rujnej srny a tiesňového volania srnčaťa. Hlas rujnej srny používame hlavne počas srnčej ruje, kedy hľadá srnu na párenie. Srnec na tento zvuk okamžite reaguje a ide za daným zvukom. Pomocou hlasu tiesňového volania srnčaťa naopak vieme prilákať počas srnčej ruje srnu, ktorá je v sprievode srnca, ku ktorému neviem inak dostať. Vábnička sa skladá z 2 častí, kde sa dá jednoducho zladiť. Vábnička disponuje ochranným plastovým krytom.

FOXLINE vábnička na srnca

Naučte sa efektívne vábiť srnčiu zver na vábničky a dosiahnuť úspechy pri love. Prečítajte si tipy a odporúčania pre  napodobňovanie kľúčových srnčích zvukov. Ak máte akékoľvek otázky, kontaktujte nás na telefónnom čísle 0915 102 107 alebo prostredníctvom našej webovej stránky www.lovtek.sk .

Kompletnú ponuku srnčích vábničiek nájdete TU:https://www.lovtek.sk/kategoria-produktu/vabnicky-na-zver/

 

Pridaj komentár

LOVTEK