Ako úspešne loviť líšky?

Ako úspešne loviť líšky?

Vábenie líšok u nás patrí k najrozšírenejším. Je to veľmi atraktívny a zároveň prospešný lov, ktorý môžeme s úspechom praktizovať po celý rok. Líšky sú prispôsobené k lovu iných živočíchov a teda aj ich zmysly sú veľmi dobre vyvinuté oproti ostatným živočíchom. Ako úspešne loviť líšky a základné pravidlá pri love si rozoberieme v tomto článku.

Líšky môžeme vábiť z posedu, alebo z nejakého krytu v teréne, kde budeme určite úspešnejší. Tu musíme zobrať do úvahy, že v niektorých prípadoch prichádza Líška priamo k nám. Oveľa častejšia je ale situácia, kedy zaregistruje naše vábenie a príde na okraj krytu, napríklad nejakej mladiny a tam vydrží preverovať situáciu. Pokojne aj 15 min a snaží sa zistiť, kde sa nachádza zvuk.  Niekedy to môže pôsobiť dojmom, že je zradená a odbieha do bezpečia.

Ako úspešne loviť líšky?

Podstata vábenia líšok

Mnohým poľovníkom sa stáva, že líšku vidia a skúsia ju privábiť. Akonáhle Líška počujú prvé zvuky, rýchlo mizne do bezpečia a lovec si myslí, že zle vábi. Ako úspešne loviť líšky? Líšku, ktorú sa nám podarilo privábiť na konkrétnu vábničku, a následne bola nami zradená pri ďalšom pokuse v budúcnosti na rovnakú vábničku nevábíme, malo by to skôr opačný efekt. Preto je vhodné mať viac rôznych vábničiek a rôzne ich kombinovať, alebo striedať podľa stanovišťa. 

Ak sa nachádzame v neprehľadnom teréne a Líška sa k nám môže krytom nepozorovane dostať na krátku vzdialenosť, je výhodné vábničky kombinovať. Môžeme začať myškovačkou alebo vtáčím nárekom. Na tieto zvuky prichádza Líška vždy ochotne a nie je až tak ostražitá. Ak nie sme úspešní, môžeme potom použiť zajačie vrešťadlo alebo iný úzkostlivejšie zvuk. Pri takomto postupe použité zvuky nepôsobia nijako rušivo. Dôležité je ale robiť medzi zvukmi pauzu, ktorej dĺžku musíme prispôsobiť zvolenému stanovišťu.

Veľká časť poľovníkov napodiv vôbec nevie, prečo vlastne Líška prichádza, keď začuje smrteľný nárek zajaca, alebo inej koristi, ktorá je už lovená. Líška totiž prichádza s prostým zámerom inému predátorovi jeho korisť ukradnúť. To je dôvod, prečo je veľakrát opatrná. Potrebuje zistiť, aký predátor tam loví a či je vôbec ochotná sa s ním o korisť popasovať. Preto aj mladé, slabé alebo líšky s nejakým handicapom často krát nereagujú na naše vábenie. Nechcú sa proste len pustiť do súboja o korisť so silnejšou líškou, pretože by to pre nich mohlo mať vážne následky.

 class=

Správny výber stanovišťa

Pri výbere stanovišťa si väčšina vyberie miesto niekde na okraji lesa, kde býva najhustejšia sieť posedov a kazateľníc, pred ktorými sú voľné plochy polí a lúk. Pokiaľ ale bude smer vanúceho vetra za chrbát do lesa, alebo po jeho hrane, môžeme len ťažko čakať úspech. Platí všeobecné pravidlo, že vábenie na rozhraní lesa a polí, alebo inej voľnej plochy nebýva príliš úspešné. Oveľa úspešnejšie je k vábenie v členitom teréne s rôznymi kríkmi, trávami, ktoré nám poslúžia ako kryt a my sa môžeme sústrediť na väčšie lesnaté celky, odkiaľ očakávame príchod líšky.

Zaujímavým a veľmi úspešným je spôsob, kedy cielene využívame aj  smer vetra. O výbere vhodného stanoviska musíme veľa premýšľať, predpokladať možný príchod líšky a snažiť sa eliminovať všetky príčiny vedúce k neúspechu. Vhodné je aj dobré maskovanie.  Jednoducho si pomôžeme kuklou cez hlavu alebo šatkou cez tvár a rukavicami. Nemusíme ale vždy použiť tento typ maskovanie. Niekedy postačí záštita vyrobená napríklad z vetiev .Jednou z hlavných zásad je pokoj na stanovišti a trpezlivosť. Líška sa môže dlho istiť a prísť so značným oneskorením, 10 až 15 minút. 

 class=

https://www.instagram.com/gazovadenisa/

Správny výber vábničky

Výber vhodnej vábničky je veľmi dôležitý, nakoľko musíme vziať do úvahy, že vábničku nebudeme používať iba v lete, ale po celý rok. Mala by teda byť odolná voči klimatickým podmienkam, ako sú najmä vlhkosť a mráz. Pri výbere konkrétnej vábničky platia rovnaké zásady ako u ostatných druhov. Mala by mať jasný a čistý zvuk, nevynechávať, dobre reagovať na silu nášho vdychu a zachovať si stálosť a nemennosť zvuku.

 Pri vábení líšok a predátorov vo všeobecnosti je nutné mať čo najvernejšie hlas imitovaného druhu. Je tu oveľa dôležitejšie, aby bol hlas čo najviac plačlivý, líšku musíme presvedčiť, že sa jedná o smrteľný nárek, ďalej si už nemusíme lámať toľko hlavu, o ktorý konkrétny druh sa jedná. Táto skutočnosť je bohato overená praxou a to hlavný dôvod, prečo sa vyrábajú vábničky s otvorenou membránou ako napríklad Nordik Predator.

Zdroj: Pavel Kumžák

Ako  úspešne loviť líšky

Kompletnú ponuku kvalitných vábničiek nájdete TU

LOVTEK