Ako úspešne loviť srnčiu zver? Praktické tipy

Ako úspešne loviť srnčiu zver? Praktické tipy

Lov srnčej zveri patrí medzi najobľúbenejšie, no zároveň najnáročnejšie disciplíny v poľovníctve. Pre dosiahnutie úspešného výsledku je nevyhnutné kombinovať poľovnícke skúsenosti, trpezlivosť, systematické pozorovanie správania zveri a dôkladnú znalosť jej biotopov. Kľúčovým faktorom je tiež vhodná voľba času lovu, správna interpretácia terénnych znakov. Začiatok sezóny srnčej zveri nie je časom na rýchle trofejové úspechy, ale na systematickú selekciu, pozorovanie a zodpovedný prístup k hospodáreniu so zverou. Ako úspešne loviť srnčiu zver? Lovec, ktorý koná s rozvahou, pomáha formovať zdravú a stabilnú populáciu pre budúce generácie.

Ako úspešne loviť srnčiu zver? Praktické tipy

Identifikácia biotopov srnčej zveri

Začiatok príprav na lov srnčej zveri začína už v skorom jarnom období. V marci a apríli si srnce stabilizujú svoje teritóriá a označujú ich pachovými značkami a trením parožia o vegetáciu. Ide o ideálne obdobie na mapovanie výskytu srnčej zveri, lokalizáciu ich pohybových trás a identifikáciu kľúčových prvkov biotopu, ako sú:

  • pastviny,

  • úkryty (ležoviská),

  • priechody cez poľné a lesné krajiny.

Pozorovanie biotopov možno efektívne realizovať kombináciou pozorovacej techniky (ďalekohľady, termovízia, fotopasce) a pravidelných návštev revíru počas ranných a večerných hodín. V prípade poľných populácií je vďaka otvorenému priestoru možné identifikovať srnce už z väčšej vzdialenosti. V lesných porastoch, najmä pri hustej vegetácii, klesá viditeľnosť pod 50 metrov, čo si vyžaduje včasné sledovanie výskytu srncov pred nástupom vegetačného obdobia.

Vplyv počasia a vetra na správanie srnčej zveri

Atmosférické podmienky zohrávajú významnú úlohu pri určovaní dennej aktivity srnčej zveri. Zver prirodzene vyhľadáva ticho a stabilitu – pri silnom vetre, daždi alebo búrkových frontoch sa ukrýva a je menej aktívna. Práve po prechode nepriaznivého počasia možno pozorovať zvýšenú pohybovú aktivitu, čo vytvára priaznivé podmienky na lov.

Zásadný je tiež smer vetra. Poľovník by mal pri love vždy postupovať proti vetru, aby minimalizoval šírenie ľudského pachu. Využitie maskovacích pachov môže dodatočne zvýšiť šance na nepozorovaný prístup k srnčej zveri.

Ako úspešne loviť srnčiu zver? Praktické tipy

Denný rytmus a optimálny čas na lov srncov

Denná aktivita srnčej zveri sa sústreďuje predovšetkým na úsvit a súmrak. Ranný lov je najefektívnejší približne dve až tri hodiny po východe slnka. Poľnohospodársky a lesný biotop v tomto čase poskytuje vhodné podmienky na pohyb srnčej zveri smerom k pastvinám za potravou.

Srnce – najmä ročné a menej dominantné jedince využívajú pasívne fázy starších teritoriálnych jedincov, a preto bývajú v ranných hodinách aktívnejšie. Ich správanie je ostražitejšie, no zároveň predvídateľnejšie.

Večerný lov srncov býva úspešný najmä jednu až dve hodiny pred západom slnka. V tomto období je však potrebné zohľadniť klesajúcu viditeľnosť a časový faktor nástupu tmy. Pri oboch časových oknách je dôležité využiť pozíciu slnka – v ideálnom prípade by malo byť za chrbtom poľovníka, čo znižuje riziko oslnenia a zvyšuje kontrast srnčej siluety.

Zbraň: Najčastejšie používanou zbraňou na lov srnčej zveri je kulovnica s kalibrami vhodnými pre menšiu až stredne veľkú zver (napr. .243 Win, 6.5×55 SE, .308 Win). Zbraň musí byť presne nastrelená, ergonomicky prispôsobená lovcovi a pred sezónou dôkladne otestovaná. Kontrolný výstrel na strelnici je základom zodpovedného lovu.

Strelivo: Výber streliva závisí od biotopu, vzdialenosti streľby a požadovanej ranivosti. Používa sa výhradne expanzné strelivo s vysokou presnosťou zásahu a účinným prenosom energie pri minimálnom poškodení zveriny a trofeje.

Optika s diaľkomerom: Kvalitný puškohľad so svetelnosťou prispôsobenou za šera je pri love srncov nevyhnutnosťou. Optika so vstavaným diaľkomerom umožňuje presné vyhodnotenie vzdialenosti cieľa, čo je zásadné najmä pri streľbe v otvorenom teréne alebo pri neobvyklých streleckých uhloch.

Strelecká palica alebo trojnožka: Poskytujú oporu a výrazne zvyšujú stabilitu pri streľbe z pokoja. Pri selektívnom love srncov, kde sa vyžaduje presnosť a etický zásah, sú nenahraditeľnou pomôckou.

Vábnička na srnčiu zver: Vábničky simulujú zvuky srny alebo srnčaťa, a sú mimoriadne efektívne najmä počas ruje (júl–august). Správne použitie vábničky si vyžaduje skúsenosti a citlivé načasovanie.

Lovecký batoh: Mal by byť ľahký, ergonomický, no zároveň dostatočne objemný pre prenos ďalekohľadu, dokumentácie, zásob, poľovníckych potrieb a hygienických pomôcok na prvotné ošetrenie ulovenej zveri.

Výstroj pri love srnčej zveri

Na úspešný a efektívny lov srncov je nevyhnutné zvoliť vhodnú kombináciu loveckej výzbroje a výstroja, prispôsobenú konkrétnym podmienkam revíru a charakteru zveri.

Zbraň: Zbraň musí byť presne nastrelená, ergonomicky prispôsobená lovcovi a pred sezónou dôkladne otestovaná. Kontrolný výstrel na strelnici je základom zodpovedného lovu.  TU

Optika s diaľkomerom: Kvalitný puškohľad so svetelnosťou prispôsobenou za šera je pri love srncov nevyhnutnosťou. Optika so vstavaným diaľkomerom umožňuje presné vyhodnotenie vzdialenosti cieľa, čo je zásadné najmä pri streľbe v otvorenom teréne alebo pri neobvyklých streleckých uhloch. TU

Strelecká palica alebo trojnožka: Poskytujú oporu a výrazne zvyšujú stabilitu pri streľbe z pokoja. Pri selektívnom love srncov, kde sa vyžaduje presnosť a etický zásah, sú nenahraditeľnou pomôckou. TU

Vábnička na srnčiu zver: Vábničky simulujú zvuky srny alebo srnčaťa, a sú mimoriadne efektívne najmä počas ruje (júl–august). Správne použitie vábničky si vyžaduje skúsenosti a citlivé načasovanie. TU

Lovecký batoh: Mal by byť ľahký, ergonomický, no zároveň dostatočne objemný pre prenos ďalekohľadu, , zásob, poľovníckych potrieb a hygienických pomôcok na prvotné ošetrenie ulovenej zveri. TU

Ako úspešne loviť srnčiu zver? Lov srnčej zveri nie je len otázkou zručnosti pri streľbe, ale výsledkom komplexnej prípravy, rešpektu k prírode a zveri a schopnosti adaptovať sa na podmienky biotopu. Systematické sledovanie populácie, využitie modernej techniky a dôkladné plánovanie zvyšujú pravdepodobnosť úspešného zásahu. Vďaka tomu sa poľovník stáva nielen účinným regulátorom populácie, ale aj zodpovedným ochranným článkom ekosystému.

V prípade akýkoľvek otázok, alebo ak potrebujete podrobnejšie informácie, neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle 0915 102 107 alebo prostredníctvom nášho webu: WWW.LOVTEK.SK

Pridaj komentár

LOVTEK