Ako sa správajú líšky počas ruje?

Ako sa správajú líšky počas ruje?

Obdobie párenia líšok, takzvané “kankovanie” sa už začína. Zvyčajne trvá od decembra do začiatku marca. Samozrejme všetko závisí aj od zemepisnej polohy daného regiónu. Preto v chladných a severských regiónoch môže trvať až do začiatku marca. V závislosti od sociálnej štruktúry líščej populácie sa samec a samica vyhľadávajú a pária s viacerými partnermi. Líšky boli dlho považované za samotárov, ktorí sa schádzali len preto, aby sa párili. Keďže líšky sa živia malou korisťou, nie sú závislé na spoločnom chytaní potravy, ako napríklad vlci. Koncom 70. rokov 20. storočia anglické štúdie ukázali, že líšky žijú aj v rodinných skupinách. Pôvodne sa verilo, že ide o anglický fenomén, ale toto bolo neskôr vyvrátené. Nedá sa povedať, že by líška bola extrémne sociálne zviera, ale prispôsobuje svoju sociálnu štruktúru životným podmienkam v ktorých sa nachádza.

Vyhľadávanie partnera

V prírode počas ruje samce vyhľadávajú iba samice, ktoré sú pripravené na párenie. Niektoré z líšok sú teda veľmi aktívne počas kankovania aj cez deň. Vtedy zároveň dochádza na boje, kde sa snažia prekonať svojích konkurenčných samcov. Pri hľadaní často opúšťajú svoje domovské územie a prekonávajú veľké vzdialenosti. Táto vzdialenosť môže byť až päť kilometrov od domáceho územia, v určitých prípadoch môže byť vzdialenosť aj väčšia. Môže sa stať, že viac samcov zacíti tú istú samičku a zdržuje sa s viacerými samcami v jej blízkosti. To potom vedie k agresívnym bojom, ktoré môžu viesť až k vážnym zraneniam.

Ako sa správajú líšky počas ruje?

Komunikácia líšok

Komunikácia hrá u líšok v období párenia dôležitú úlohu . Existuje asi 40 rôznych zvukov , ktoré používajú pri svojej vzájomnej komunikácií. Väčšina z nich sú kontaktné zvuky. Najčastejšie vydávaný zvuk je podobný ako vysoký psí štekot alebo chrapľavý plač. Výška hlasu sa medzi pohlaviami samozrejme líši. Ak sa samec a samica poznajú, dokážu sa rozpoznať podľa jednotlivých zvukov.

Značkovanie

Okrem komunikácie prostredníctvom zvukov zohráva veľkú úlohu aj porozumenie prostredníctvom označovania a značkovania. Na vrchole párenia sa samci a samice počas noci niekoľkokrát poznačia, pričom obe pohlavia zdvihnú nohy. Prostredníctvom tohto oddelenia vôní je možné preniesť správy na príbuzných. V priaznivých podmienkach dokážu samčeky zacítiť samicu na niekoľko sto metrov. Typický pach líšky vyžaruje v období párenia pohlavná žľaza, ktorá sedí asi päť centimetrov od koreňa trupu.

Ako sa správajú líšky počas ruje?

Párenie líšok

Na rozdiel od psov sú líšky plodné iba sezónne . Plodné obdobie trvá v pôvodných zemepisných šírkach od decembra do začiatku marca, vrchol je v januári. Počas obdobia cyklu má každá samica len niekoľko plodných dní, zvyčajne dva až tri. Vnímavosť samice pozná lišiak až dva týždne pred ovuláciou a to podľa pachu znakovania. Líšky obyčajné sú pohlavne vyvinuté približne v desiatich mesiacoch svojho života.


Ak samec pri hľadaní nájde samičku pripravenú na párenie, tak prebieha v líščej nore alebo vonku . Často to trvá aj niekoľko hodín. Po akte kopulácie zostanú obaja partneri určitý čas vo vzájomnom spojení. Dôvodom takzvaného „visenia“ je úd lišiaka, ktorý sa zväčší na niekoľkonásobok normálnej veľkosti. Trvá asi pol hodiny, kým sa pár opäť rozíde. Keďže samice sa zvyčajne pária s niekoľkými samcami počas ich plodných dní, je možné, že vrh mladých môže pochádzať od rôznych samcov. Samica je gravídna asi 53-54 dní predtým, ako porodí potomstvo. Zvyčajne je to 3 až 6 líščat.

 class=

Lov v období párenia

Ako poľovník môžete využiť vysokú aktivitu líšok v období párenia na lov . Pri love je vhodné používať vnadidlá a vábničky.

Vábnička Nordik Predator Fox Heat

Tento model dokonale imituje zvuky líšky počas ruje,  kedy hľadá svojho nápadníka na párenie. Taktiež je veľmi účinná pokiaľ si líška chráni svoje územia a teritória. Líšky na vábenie odpovedajú alebo sa približujú veľmi v tichosti. Vábnička Nordik  Fox Heat je veľmi dobrá pomôcka pre vábenie líšok počas párenia. Je veľmi efektívna, účinná a spratná.

Vnadidlo pre líščiu zver Caniol 500ml

Vnadidlo pre líščiu zver Caniol 500ml je špeciálne vnadidlo určené pre líšky. Toto vnadidlo je vysoko koncentrované vnadidlo obsahujúce špeciálne vnadiace látky obsahujúce výlučky žliaz líščej zveri miešané s esenciálnymi olejmi a arómou z prirodzenej potravy. Zaručene láka zver, ktorá je ním priťahovaná aj na väčšie vzdialenosti.

Viac informácií a konkrétnych produktov nájdete u nás na webe: www.lovtek.sk

LOVTEK