Ako na jednoduché vábenie líšok?

Ako na jednoduché vábenie líšok?

V praxi existuje mnoho spôsobov, ako prilákať líščiu zver. Asi medzi najpoužívanejšie a najúčinnejšie formy patrí lov pomocou akustických vábničiek. Zimné mesiace sú ideálne pre takéto vábenie a lov .Prekabátiť líšku, ktorá je pre svoje zmysly právom považovaná za kráľovnú lovu , je doslova umenie. V tomto článku si zodpovieme najzákladnejšie informácie, ktoré sú potrebné pre úspešné vábenie líšok.

Pozorujte správanie a cvičte

Ako na jednoduché vábenie líšok? V prvom rade musíme naučiť pozorovať ich správane vo voľnej prírode a sledovať ich zvyky. Mali by sme vedieť kde sa zdržuje, odkiaľ vychádza, kam chodí loviť v ktorom čase sa tam zdržuje a podobe. Toto sú kľúčové informácie pre úspešný lov vábením. Je potrebné sa naučiť, ako líška v podstate uvažuje. Tento tip nám pomáha pri mnohých druhoch lovu, no najmä pri líškach.  Veľmi dôležité je taktiež mať dobrý vietor. Táto zásada je kľúčová a musí byť dodržaná a vopred dôkladne skontrolovaná. Vábenie líšok zo zeme je účinnejšie, no menej skúsený poľovník by mal začať prvé pokusy z posedu. Buďte ale opatrný! Zo skúseností profesionálov vieme, že líška dokáže lokalizovať zvuky s presnosťou na 1 meter a najmä staršia líška vie, že drhnutý zajac málokedy sedí na strome 5 metrov vysoko. Preto vždy z posedu vábte v opačnom smere a smerujte tón nadol.

Ako na jednoduché vábenie líšok?

Nevábime za každú cenu

Na vábenie líšok existujú rôzne druhy vábničiek. Všetci poznáme napríklad myškovačku, králičie alebo zajačie vreštadlo a podobe. Líšku nemôžete násilne vábiť, ale mali by sme ju stimulovať.  V našom úsilí napodobniť potenciálnu korisť v podstate iba stimulujeme líščie inštinkty a zvedavosť. Úspešný lov si však vyžaduje zvládnutie vábenia. Ako sa hovorí, tak  menej je niekedy viac. Nemá zmysel napríklad napodobňovať umierajúceho králika každých pár minút. Toto odhalí aj menej skúsená mladá líška, ktorej by sa to zdalo samozrejme podozrivé podozrivé . Zvuk  môže byť vnímaný líškou na veľké vzdialenosti a preto  musíme dať líške nejaký čas, aby zareagovala na naše úsilie a objavila sa. Často opakované vábenie  môže naše snaženie rýchlo priviesť k neúspešnému koncu. Preto len raz napodobňujte napríklad nárek zajaca. Najlepšie je niekoľkokrát pohnúť do všetkých smerov a tým  líšku trochu podráždili. Najskôr začneme potichu, potom hlasnejšie a na konci necháme zajačie vreštadlo s citom doznieť. 

Kedy vábiť

Mnohí poľovníci radi využívajú jasné mesačné noci v januári, najmä keď je ešte sneh. Samozrejme, počas tejto doby sú líšky veľmi aktívne. Nie však preto, že by sa viac hľadali potravu, ale preto, že majú obdobie párenia. Vábenie počas roka bude oveľa menej úspešné,  ako pred a najmä po sezóne rozmnožovania. Niektorý zasa preferujú zahmlené dni s odmäkom snehu a menej jasnými nocami, pretože z bohatých skúseností je potom líška oveľa obozretnejšia. Prvé úspechy možno často vidieť už po niekoľkých minútach od 16:00 až do noci. Pre nás poľovníkov to znamená len jediné a to nestratiť nervy a len trpezlivo čakať. Veľmi dôležité je samozrejme aj maskovanie. Poľovník stojaci na zemi jednoducho musí splynúť s okolím. Maskovacie oblečenie, ktoré je tiché funguje veľmi dobre. Je tiež potrebné zakryť svetlé miesta na dlaniach rúk a tváre. Vyhýbame sa prudkým pohybom a sústredíme sa na pozorovanie okolia .

Ako na jednoduché vábenie líšok?

Akú vábničku použiť

Aby sme použili správnu vábničku v správnom čase a aj vydali správny zvukový tón vám nižšie prikladáme podrobné video návody na najlepšie líščie vábničky od renomovaného výrobcu NORDIK PREDATOR.

Nordik Predator Plain Pain

Nordik Predator Fox Heat

Nordik Predator Crying Bird

LOVTEK