Účinné vábenie srnca na vábničkách

Účinné vábenie srnca na vábničkách

Srnčia zver patrí medzi zver,  ktorá sa dá  jednoducho a účinne vábiť. Vábenie je v tomto prípade založené na takzvanej vnútro druhovej komunikácií srnčej zveri  medzi sebou a vychádza z niekoľkých najpoužívanejších zvukov. V dnešnom článku si predstavíme niekoľko typov hlasových prejavov, ktoré sa vzájomne medzi sebou kombinujú a správne používajú pri vábení. Každý umelo imitovaný zvuk , ktorý je príliš intenzívne a nie správne interpretovaný môže pri  vábení spôsobiť nepokoj a odplašenie. Účinné vábenie srnca na vábničkách nám môže zabezpečiť želaný úspech pri love. Dnes si predstavíme vábničky pomocou ktorých dokážeme dokonale imitovať základné zvuky.

 class=

Hlas srnčaťa

Tento tón sa najčastejšie imituje ako vysoké opakované: “Pííju” “Pííju” “Pííju” “Pííju”. V tomto prípade musíme počítať s tým, že srny sú veľmi zodpovedné matky a preto na tento zvuk veľmi rýchlo reagujú. Tento zvuk používame hlave počas ruje, pokiaľ nám srnec nereaguje na klasické vábenie a zdržuje sa momentálne pri srne. Pokiaľ začneme vábiť týmto zvukom srnu mala by sa ťahať za vyludzovaným zvukom a srnec by mal ísť za ňou. Ďalej tento zvuk môžeme používať pri potrebe plnení plánu lovu srnčej samičej zveri . Na tento zvuk dobre reagujú aj predátori, ako Diviak alebo Líška.

Hlas srny

Imitácia tohoto hlasu je zložená z jemných,  kratších, jednoduchých a vyššie posadených interpretačných tónov. Tento tón sa najčastejšie imituje ako: “Fi-fi-fi” “Fi-fi-fi” . Po tomto  zvuku potom najčastejšie nasleduje : “Pia-pia-pia-pia-pia

Hlas vzrušenej srny

Ďalším používaným zvukom je pískanie rujnej srny, na ktorú sa dotiera srnec. Tento zvuk používame hlavne počas srnčej ruje.  Pri tomto vábení je pískanie viac  predlžované a je zakončené krátkym zvýšením tónom. Tento tón vieme  imitovať  ako: “Piia-Piia-Piia” “Piia-Piia-Piia” “Piia-Piia-Piia”.

Geschreck

 Tento zvuk možno asi najlepšie charakterizovať,  ako zdesené a zároveň vášnivé písknutie. Tento tón sa najčastejšie imituje ako dlhé  :”PIII”, po ktorom nasleduje drnčivé zakončenie. Zvuk možno imitovať iba pomocou niektorých vábničiek, nakoľko je veľmi špecifický a používame ho zvyčajne zriedkavo na konci srnčej  ruje.  Imitácia Geschreck znamená, že do teritória srnca sa dostal iný mladší srnec, ktorý sa chce spáriť a nalieha na srnu. Tento zvuk  pre starého teritoriálneho srnca pôsobí doslova ako magnet. Používame ho hlavne vtedy, pokiaľ sa nevieme dostať ku kapitálnemu srncovi žiadnym iným spôsobom. Aj tu si však musíme zopakovať, že všetko treba robiť s mierov, pretože si týmto zvukom môžeme pokaziť celú ruju, ak by sme ho používali príliš skoro.

Účinné vábenie srnca na vábničkách

Overené vábničky pomocou ktorých sa dajú imitovať jednotlivé zvuky

NORDIK PREDATOR ROE

NORDIK PREDATOR ROE

Táto vábnička je dokonale predladená na 4 najdôležitejšie zvuky, ktoré sú potrebné pri úspešnom vábení. Pomocou gumového pásu medzi dvoma najvzdialenejšími si dokážeme efektívne zmení požadovaný hlas. Tento model je vyrobený z odolného plastu a má dvojité rezonančné časti, pomocou ktorých sa dá jednoducho ovládať hlasitosť. Zvuky vábničky : hlas srnčaťa, hlas srny, pískanie rujnej srny, geschreck.

NORDIK PREDATOR ROE

BUTTOLO Gumová

Srnčia vábnička Buttolo, patrí k najpoužívanejším srnčím vábničkám na trhu a dokáže imitovať 3 zvuky. Jej tvar je veľmi praktický a je extrémne účinná. Vábnička je vhodná pre úplných začiatočníkov, ktorý nemajú skúsenosti. Buttolo sa ovláda iba jednoduchým stláčaním gumovej loptičky. Na tejto vábničke vieme najlepšie imitovať Geschreck. Zvuky vábničky: hlas srnčaťa, hlas rujnej srny, geschreck.

NORDIK PREDATOR ROE

BUTTOLO Universal

Srnčia vábnička BUTTOLO Universal patrí k najpoužívanejším srnčím vábničkám na svete. S jej pomocou dokážete imitovať 5 základný zvukov .Vábnička je univerzálna a dokážete na nej imitovať aj zvuk zajačieho vrešťadla, jeleňa siku a kačice. Tvar vábničky je veľmi praktický a výhodou je, že nemusíte pri vábení používať ruky. Táto vábnička je vhodná pre tých, ktorý máju s vábením troška skúsenosti. Zvuky vábničky: hlas srnčaťa, hlas srny, zvuk pokladanej srny, pískanie rujnej srny a  úzkostlivé pískanie srnčaťa.

NORDIK PREDATOR ROE

Faulhaber komplet XL

Je komplet srnčích vábničiek určených na lov srnca. Set verne imituje všetky hlavné  zvuky pre vábenie srnčej zveri. Obsahuje 5 samostatných
vábničiek, ktoré sú zabalené v samostatnom kryte. Každá vábnička imituje presne 1 zvuk, to znamená , že sa nemôžeme pomýliť vinterpretácií zvuku. Je určená pre úplných začiatočníkov. Zvuky vábničky: hlas srnčaťa, hlas srny, zvuk pokladanej srny, pískanie rujnej srny a úzkostlivé pískanie srnčaťa.

Účinné vábenie srnca na vábničkách nám môže sprostredkovať nezabudnuteľné zážitky. U nás nájdete najväčší výber vábničiek nielen na srnčiu zver na Slovensku. V prípade akýkoľvek otázok, neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle 0915 102 107 alebo prostredníctvom nášho webu WWW.LOVTEK.SK

Kompletnú ponuku vábničiek nájdete TU

LOVTEK