Ako vábiť srnca v praxi ?

Ako vábiť srnca v praxi?

Srnca v ruji je možné vábiť po celý deň, obzvlášť na vrchole ruje. Ako vábiť srnca v praxi ?Avšak pri súčasných klimatických zmenách, kedy často cez deň panujú veľmi vysoké teploty, sa aj aktivita zveri posúva do večerných, nočných a ranných hodín. Teploty sú nižšie a prejavy ruje intenzívnejšie a tomu by sme mali aj prispôsobiť našu snahu pri vábenie.

Priebeh ruje sa tiež zmení pri ochladení a daždivom počasí, a to aj s dlhotrvajúcimi predstihom, vďaka meniacemu sa tlaku vzduchu, na ktorý zver na rozdiel od nás reaguje. Vtedy prebieha ruje trochu skryto a skôr v lesných porastoch, kam by sme mali obrátiť svoju pozornosť.

Ako vábiť srnca v praxi?

ZVUKY POUŽÍVANÉ PRI VÁBENÍ SRNCA


Ako vábiť srnca v praxi ?Je vypracovaný všeobecný postup pre vábenie, ktorý vyzerá nasledovne. Ak prídeme na stanovište počkáme asi 30 minút v pokoji.


1.sloha: Začneme prvý slohou so zvukmi, kedy použijeme fi fi fi fi do rôznych smerov, nasleduje zvuk pia-pia-pia-pia-pia-pia. Počkáme asi šesť minút.
2.sloha: Ak sa nič nedeje použijeme druhú slohu fi-fi a potom zvuk PIA-PIA-PIA-PIA-PIA-PIA. Tento zvuk je typickým zvukom, ktorým sa ozýva srna, ktorá je naháňania srncov. Opäť počkáme asi 6 minút, radšej dlhšie.
3.sloha: Ak sme sa ani teraz nestretli so žiadnou odozvou, použijeme tretie slohu, a to so zvukmi PIA-PIA-PIA-PIA-PIA-PIA-PIA-PIA-PIA-PIA, ale s väčším dôrazom.


4.sloha: Pokiaľ nebola ani teraz žiadna reakcia pristúpime ku slohe štvrtej. Tu začneme PIA-PIA-PIA a potom použijeme zvuky píííííä-PIA-píííííä-píííííä-PIA-fi. Dlhé zvuky vyjadrujú úzkostlivé pískanie srny, na ktorú nalieha a prenasleduje ju srnec a často ju nevyberaným spôsobom drží vo svojom teritóriu. Opäť vyčkáme zhruba osem minút.
5.sloha: Ak nie sme ani teraz úspešní pristúpime ku slohe piatej. Začneme fi-fi-fi-fi, nasleduje PIA-PIA-PIA-PIA-PIA, potom píääää, píääää (geschrei), PIII, fi. Teraz počkáme o niečo dlhšie, pretože obzvlášť staršie srnce prichádzajú pomalšie a obozretnejšie. Piata sloha je pre srnca slohou najviac provokujúca, najmä vďaka geschrei, slastnému zvuku, ktorým sa srna ozýva pri pokladaní, nie je to ale pravidlom zakaždým.

Ako vábiť srnca v praxi ?

Pauzy medzi jednotlivými tónmi nesmú byť rovnaké a tóny moduluje ich v dlani tak, aby boli čo najviac reálne. Srna je vydáva pri pohybe a do rôznych smerov. V žiadnom prípade nevadí hlasnejší tóny. Máme totiž tendenciu napodobniť zvuky, ktoré počujeme. Háčik je v tom, že tieto zvuky sú už zoslabené vzdialenosťou, ktorou k nám dorazí. Z vyššie popísaného možno odvodiť, že celý proces graduje až k vrcholu. Preto nie je vhodné začať ihneď so piatou slohou.

V prípade, že sa nám nedarí srnca privábiť, môžeme použiť hlas srnčaťa, ktoré volá srnu. Tá potom prichádza a srnec ju nasleduje. Ak je však srna v plnej ruji, víťazia u nej rozmnožovacie pudy nad tými materskými, a naša snaha bude len veľmi zriedka úspešná.

SPRÁVNY VÝBER VÁBNIČKY NA SRNCA


Na našom trhu je široký sortiment vábničiek, z rozličných materiálov. Pri výbere vábničky by sme mali brať zreteľ najmä na niektoré hlavné vlastnosti – vábnička by mala mať jasný, čistý hlas, ktorý sa pohybuje vo zvukovom rozsahu ako u sŕn podľa veku. Hlas by nemal preskakovať, tzv. mutovať. Je dobré, keď možno vábničku rozobrať, aby sa pri vniknutí drobných nečistôt dali jednoducho odstrániť. Vábničky vyrobené celé z dreva, okrem membrány, môžu byť náchylné na zmenu zvuku. Je to dané vlastností dreva, ktoré pracuje.

Ako vábiť srnca v praxi ?

Niektoré vábničky disponujú jedným hlasom, na niektoré napodobníte hlasy dva, niektoré disponujú širokou škálou hlasov. To je ale vykúpené nevyhnutným nácvikom. Aj srny prichádzajú do ruje podľa veku. Skúsení vábiacu preto so sebou nosia vábničiek viac, napríklad srnu mladú, stredne starú, starú a srnce.


Komu toto nevyhovuje a chce experimentovať, môže zvoliť vábničku univerzálnu, na ktorú bude schopný napodobniť širšiu paletu zvukov a v rôznych úrovniach hlasitosti. Musí sa ale veľmi starostlivo naučiť modulovať zvuky zopakovaním skúšania ešte doma, než vyrazí do poľovného revíru.

Autor: Pavel Kumžák

LOVTEK