Ako vábiť líšky počas ruje?

Ako vábiť líšky počas ruje?

V období párenia líšok, známom ako ” líščia ruja”, sa odohrávajú zaujímavé procesy v prírode. Toto obdobie sa líši podľa geografickej polohy a trvá zvyčajne od decembra do začiatku marca. Sociálna štruktúra líščej populácie sa počas tohto obdobia mení a samce a samice sa stretávajú a pária s viacerými partnermi. V tomto článku sa pozrieme na ich správanie  a na to, ako vábiť líšky úspešne počas ruje pomerne jednoducho.

Vyhľadávanie partnera

Samce líšok v prírode vyhľadávajú iba samice, ktoré sú pripravené na párenie. Niektoré samice sú veľmi aktívne počas ruje aj cez deň a dochádza k bojom medzi samicami. Pri hľadaní partnerov môžu líšky opustiť svoje domovské územie a prejsť veľké vzdialenosti, až päť kilometrov. Toto môže viesť k situáciám, kedy viac samcov súperia o tú istú samičku a bojujú o jej pozornosť. Tieto boje môžu byť veľmi agresívne a môžu spôsobiť vážne zranenia.

Komunikácia líšok

Počas ruje má komunikácia medzi líškami veľký význam. Líšky používajú viac ako 40 rôznych zvukov na vzájomné dorozumievanie. Medzi najčastejšie zvuky patria vysoké psie štekoty a plač. Výška hlasu sa líši medzi samcami a samicami. Líšky dokážu rozpoznať zvuky partnera, ak sa poznajú. Komunikácia je dôležitým prostriedkom pre vzájomné spoznávanie a zahájenie párenia.

Ako vábiť líšky počas ruje?

Párenie líšok

Líšky sú plodné iba v určitom období. Plodné obdobie trvá v závislosti od zemepisnej polohy od decembra do začiatku marca, s vrcholom v januári. Počas tohto obdobia má samica len niekoľko plodných dní. Samica je vnímavá na pachové značenie samca až dva týždne pred ovuláciou. Líšky sa pohlavne vyvinú vo veku približne desať mesiacov. Počas párenia dochádza k vzájomnému páreniu samcov a samice.

Lov v období párenia

Pre poľovníkov môže obdobie ruje líšok byť zaujímavé poľovnícke obdobie. Vysokej aktivity líšok v tomto období je možné využiť na lov. Pri love líšok je vhodné používať rôzne vnadidlá a vábničky.

Nordik Predator Fox Heat

Vábnička Nordik Predator Fox Heat je vynikajúcou voľbou pre vábenie líšok počas párenia. Dokonale imituje zvuky líšok v ruji a je veľmi účinná pri vábení líšok, ktoré sa chránia svoje územia a teritória.

Nordik Predator Plain Pain

Vábnička Nordik Plain Pain je tiež zaujímavou voľbou, pretože sa dá jednoducho používať bez použitia rúk. Táto vábnička dokonale imituje zvuky trápenia a agónie zvierat, čo môže líšky prilákať. Vybavenie sa pred párením sústredí na správne používanie a vhodnosť vábničiek. V priebehu lovu v období párenia budú poľovníci mať výhodu zo správneho použitia.

Nordik Pre Tuned

Táto vábnička je predladená, čo dokonale zjednoduší jej používanie a vábenie na nej. Telo vábničky je vyrobené zo špeciálneho materiálu odolného voči mrazu a nepriaznivému počasiu. Vábnička má veľmi prenikavý a dlhý dosah a dokážete imitovať zvuky: pískanie myší a hrabošov, zajačie a králičie vrešťadlo, tiesňové volanie srny.

Ako vábiť líšky počas ruje?

Správanie líšok počas ruje je fascinujúci proces, ktorý sa odohráva v prírode. Samce a samice sa vyhľadávajú a pária v závislosti od ich sociálnej štruktúry a zemepisnej polohy. Komunikácia medzi líškami hrá dôležitú úlohu pri párení. Párenie líšok je sezónne a každá samica má len niekoľko plodných dní. Pre poľovníkov môže obdobie ruje byť zaujímavou príležitosťou na lov. Správne používanie vábničiek a vnadidiel môže zvýšiť úspešnosť lovu počas tohto obdobia. 

Sme odbrorníci na vábenie a disponujeme najväčším výberom rôznych vábničiek na Slovensku. V prípade akýkoľvek otázok, alebo ak potrebujete podrobnejšie informácie, neváhajte nás kontaktovať na tel. čísle 0915102107 alebo prostredníctvom nášho webu WWW.LOVTEK.SK

Pridaj komentár

LOVTEK